Zápaly dýchacích ciest

Zápaly v oblasti nosa, krku a uší, horných a dolných dýchacích ciest

Tieto ochorenia sú časté predovšetkým u detí a znovu pribúdajú s tým, ako starneme. U niektorých jedincov sa často opakujú a môžu prechádzať do chronického stavu. Najčastejšie bývajú angíny, zápaly hrtanu a nosohltanu, nádchy, zápaly vedľajších nosných dutín, priedušiek či stredného ucha. U týchto opakovaných ochorení je vhodná podporná liečba Wobenzymom. Pôsobí proti otoku sliznice, zlepšuje odtok a transport hlienu. U zápalov priedušiek vplyvom Wobenzymu dochádza k skvapalneniu hustého hlienu a k jeho lepšiemu odkašliavaniu. Wobenzym je možné s výhodou použiť tiež pri liečbe antibiotikami, pretože uľahčuje ich prienik do ťažko prístupných tkanív a zvyšuje ich účinnosť .

S jeseňou stúpa počet ochorení dýchacích ciest

 • Najčastejšie sa jedná o nádchy, zápaly nosohltanu, hrtanu, vedľajších nosných dutín, angíny, zápaly priedušiek či stredného ucha
 • V poslednej dobe stále viac pribúda opakovane nemocných detí a osôb s oslabenou imunitou
 • U niektorých jedincov hrozí, že tieto zápaly prejdú do chronického stavu

Liečba antibiotikami – áno aj nie

 • Antibiotiká sú určené pre liečbu zápalov spôsobených baktériami
 • Väčšina ochorení dýchacích ciest je vírusového pôvodu; tu antibiotiká nepomáhajú
 • Nadmerné užívanie antibiotík môže prinášať niektoré problémy (oslabenie imunity, zažívacie potiaže, tendenciu k vzniku pliesňových ochorení apod.)
 • Nesprávne užívanie či nedoužívanie antibiotík môže vyvolať rezistenciu baktérií na určité antibiotiká a spôsobiť neúčinnosť následnej liečby týmito liekmi

Wobenzym pomáha liečiť zápaly dýchacích ciest

 • Wobenzym pôsobí proti zápalovému otoku sliznice, zlepšuje odtok a transport hlienu, jeho vplyvom dochádza k lepšiemu odkašliavaniu
 • Wobenzym podporuje oslabenou imunitu
 • U zápalov spôsobených baktériami, ktoré je nutné liečiť antibiotikami, Wobenzym -ako podporný liek – umožňuje antibiotikám lepší prienik do zápalom zasiahnutých tkanív a zvyšuje tak účinnosť liečby
 • Wobenzym je vhodný aj pri vírusových ochoreniach, kde liečba antibiotikami nemá svoje opodstatnenie

Trápí Vaše dieťa opakované Zápaly dýchacích ciest?

V súčasnej dobe u nás pribúda často nemocných detí . Najčastejšie príčinou detské nemocnosti sú pritom opakované Zápaly dýchacích ciest – angíny, zápaly nosohltanu, hrtanu, priedušiek, vedľajších nosných dutín či stredného ucha. V brožúre, kterou si môžete na týchto internetových stránkach otevřít, Vám ponúkame Informácie o ďalších možnostech v liečbe týchto zdravotných potíží.
Opakující sa ochorení sú pre organizmus dieťate veľkou záťaží. Pre dieťa aj pre celú rodinu to však není jediný negativní dôsledek. Kvůli absencím zaviněným nemocí je narušován kontakt s ostatními dětmi v kolektivu najprv v mateřské, a potom aj v základní škole. Dítě, ktoré v škole často chybí, musí tak v stresu dohápal učivo. Opakovaná nemoc dieťate ale tiež môže napríklad významne omezit možnosti pracovního uplatnění matky, a tak priamo aj nepriamo ovplyvňovať ekonomickou stabilitu a kvalitu života celej rodiny.
Možná aj Vaši rodinu trápia podobné problémy. Chceme Vás preto zoznámiť s možnosťami, jež ponúka liek Wobenzym. Wobenzym patrí k stále používanejšiem liekovm súčasnej medicíny. Pôsobí predovšetkým proti zápalovm, otokovm a porúchám imunity. Jeho účinok je možné veľmi dobre využívať aj pri podporné liečbe detí s opakovanými zápaly dýchacích ciest. Možná aj Vašemu dieťati už lekár doporučil túto liečbu, a máte teda skúsenosti s jej účinkem priamo v svojej rodině. Bude teda jistě zajímavé, keď sa zoznámíte s výsledky nejnovejšieho hodnotení účinnosťi podporné liečby Wobenzymom, ktoré bolo realizovaných na 14 klinických pracovištích v Českej republike u celkem 346 detí .
Týmto výsledkom je věnovaná první časť našej brožury. Za nejvýznamnejšie považujeme zjištění, že průměrný počet ochorení za rok u jednoho dieťate poklesl pri podporné liečbe Wobenzymom o viac ako polovicu (o 58%) a počet nasazení antibiotík o viac ako dvě tretiny (o 68%). Neznamená to ale, že antibiotiká bola nahrazena Wobenzymom. Jejich spomožno sa snížila preto, že sa omezil počet a závažnosť ochorení vyžadujících nasazení antibiotík .
V ďalší časti brožury Vám umožňujeme nahlédnout do soukromí niekoľkoa rodin s dětmi léčenými Wobenzymom. Náš poslední rozhovor v tejto brožúre svědčí o tom, že to, čo pomáha dětem, môže pomôcť aj dospelým.
Wobenzym je podporný liek, ktorý priaznivo pôsobí ako pri liečbe opakovaných zápalov dýchacích ciest, tak aj pri ďalších zdravotných problémech spojených sa zápalom – od reumatických ochorení až možno po rýchlejší hojenie úrazů a operačních ran. V našej brožúre jsme sa ale tentokrát chtěli zaměřit predovšetkým na otázky opakované nemocnosti a jej liečby u tých nejmladších, pretože zdravie našich detí je to nejcennejšie, čo máme.
Výsledky uvedeného klinického hodnotení ani jednotlivé rozhovory s rodiči pacientov však nesmějí vyvolať dojem, že podávanie Wobenzymu u zdravého dieťate pôsobíako prevence výskytu ochorení. U liečby opakovaných zápalov dýchacích ciest, podobněako u množstva iných ochorení, sa Wobenzym používa ako podporný liek a je súčasťou komplexná terapie spolu s inými liekmi . V prípade ochorení dieťate je možné konzultovať liečbu s lekárom.

Wobenzym – pomoc pre Vás pri chrípke a nachladnutí

Čo je chrípka?

 
Chrípka je nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré postihuje prevažne dýchacie cesty (kašeľ, nádcha) a má výrazné celkové príznaky (horúčka, bolesti svalov, kĺbov, hlavy). Vyskytuje sa často v epidémiách, kedy bývajú chrípkou postihnuté statisíce i milióny ľudí a ďaľší sú stále v ohrození. Zdrojom nákazy je človek infikovaný vírusom chrípky. Aj keď je inkubačná doba veľmi krátka (18 hodín až 3 dni), vzhľadom k postihnutiu značnej časti populácie trvá takáto chrípková epidémia vždy prinajmenšom niekoľko týždňov, niekedy i mesiacov.
Čo je pre chrípku typické?
Ochorenie chrípkou je charakteristické prudkým začiatkom z plného zdravia, schvátenosťou, vysokou horúčkou so zimnicou, bolesťami svalov, kĺbov a hlavy. Najmä u detí sa môžu vyskytovať tiež zažívacie ťažkosti – nechutenstvo, nutkanie k zvracaniu a hnačka. Nekomplikované ochorenie chrípkou obvykle trvá 5 až 10 dní.
Čo môže chrípku komplikovať?
Sliznica dýchacích ciest poškodená vírusom chrípky stráca do určitej miery svoju obranyschopnosť. Ľahšie ju tak môžu napadnúť baktérie prítomné v dýchacích cestách. Týmto spôsobom niekedy vzniká tzv. superinfekcia: teplota znovu stúpa, príznaky chrípky neustupujú alebo sa dokonce zhoršujú a pridávajú sa nové. U dospelých môže byť takouto „pridruženou infekciou“ zápal prínosových dutín, zápal priedušiek a zápal pľúc, u detí sa v súvislosti s chrípkou často vyskytuje zápal stredného ucha.
Komu hrozí riziko ťažkého priebehu a komplikácií?
Závažným priebehom chrípky a komplikáciami sú ohrození predovšetkým pacienti s oslabeným imunitným systémom – starší ľudia, malé deti, ľudia vyčerpaní neprimeranou fyzickou i psychickou záťažou a stresom a pacienti s chronickými chorobami (predovšetkým srdca, pľúc a ľadvín). U týchto rizikových jedincov môže po ťažkom priebehu chrípky pretrvávať slabosť, únava a kašeľ i niekoľko týždňov, niekedy sa tiež objavuje sklon k opakovaným alebo chronickým zápalom dýchacích ciest či zápalom pľúc.
Čo pomôže pri liečení chrípky?
Ak dostaneme chrípku, je nevyhnutné dodržiavať kľud na lôžku a dbať na prísun dostatočného množstva tekutín a vitamínov. Pomôžu nám lieky na zníženie teploty a proti bolestiam (svalov, kĺbov a hlavy). Vhodné sú taktiež prostriedky uvoľňujúce upchatý nos a mierniace dráždivý kašeľ.
Významná pomoc Wobenzymu
Wobenzym sa uplatňuje vďaka svojej schopnosti pozitívne ovplyvňovať imunitný systém a zápalový proces. Preto je vhodné, aby ho najmä rizikové osoby (viď vyššie) s oslabenou imunitou užívali už v období zvýšenej hrozby chrípkovej nákazy. V takomto prípade stačí podávať udržiavaciu dávku (3×3 alebo 2×5 dražé denne).
Ak už chrípka prepukla, vedľa posilnenia imunity Wobenzym pomáha rýchlejšie odstrániť sprievodné prejavy ochorenia dýchacích ciest, spôsobené zápalovým opuchom slizníc, a skracuje tak dobu liečby. Pri podávaní antibiotík Wobenzym podporuje ich prienik do tkanív a zvyšuje účinok antibiotík. V priebehu chrípkového ochorenia je potrebné užívať zvýšenú dávku Wobenzymu (3×4 až 3×5 dražé denne).
Wobenzym je možné po porade s detským lekárom podávať i deťom. U detí podávame 1 dražé na 6 kg hmotnosti a deň.
Podávanie Wobenzymu je vhodné i v období rekonvalescencie, najmä tam, kde sa po prekonanej chrípke prejavuje sklon k opakovaným a chronickým infekciám dýchacích ciest.

Ochorenia z nachladnutia

Zápaly dýchacích ciest
Najčastejšími bývajú nádchy, zápaly hrtanu a nosohltanu, angíny, zápaly vedľajších nosových dutín, priedušiek či stredného ucha. U týchto opakovaných ochorení je vhodná podporná liečba Wobenzymom. Pôsobí proti opuchu sliznice, zlepšuje odtok a transport hlienu a pri dlhodobejšom užívaní pozitívne ovplivňuje obranyschopnosť organizmu. Wobenzym je možné s výhodou použiť tiež pri liečbe antibiotikami, pretože uľahčuje ich prienik do ťažko prístupných tkanív a zvyšuje ich účinnosť. Doporučené dávkovanie je 3×5 dražé denne, s ústupom ťažkostí možno dávku postupne znižovať na 3×3 dražé denne. Užívať do odoznenia klinických príznakov. U detí podávame 1 dražé na 6 kg hmotnosti a deň.
Zápaly močových ciest
Zápaly močových ciest sa počtom výskytu radia hneď za zápaly dýchacích ciest. Wobenzym zvyšuje účinnosť liečby opakovaných zápalov močového mechúra a močovej trubice i závažných stavov, kedy zápal postihol ľadvinovú panvičku. V týchto prípadoch je optimálna kombinácia cieleného antibiotika a Wobenzymu. Dávkovanie je obdobné ako u zápalov dýchacích ciest (viď vyššie).
Gynekologické zápaly
Príčinou gynekologických zápalov sú najčastejšie baktérie, stále viac to sú bakterie typu chlamýdií. Hlavným liekom v boji proti baktériám sú antibiotiká. Aby bola ich účinnosť dostatočná, je vhodné podporiť ich užívaním Wobenzymu. Výrazne znižuje riziko prechodu zápalov do chronického stavu a u úporných chlamýdiových infekciách zvyšuje účinnosť antibiotickej liečby a pravdepodobnosť vyliečenia. Dávkovanie je obdobné ako u zápalov dýchacích ciest (viď vyššie).
Ako Wobenzym správne užívať?
Nalačno, nikdy s jedlom, najmenej 2 hodiny po poslednom jedle a aspoň 1/2 hodiny pred ďaľším jedlom. Nerozhryzené tablety výdatne zapiť najmenej 200 ml tekutiny (voda, čaj, minerálka). Nesprávne užívnie lieku znižuje jeho vstrebávanie a tým i účinok.
Celková denná dávka Wobenzymu sa obvykle delí do troch alebo dvoch dielčích dávok.
Príklad: celková denná dávka 12 dražé, je možné užívať 3×4 dražé alebo 2×6 dražé.
 
Wobenzym je liekom pre vnútorné užitie. Pozorne čítajte príbalovú informáciu.

Najdite si svoju lekareň

Štúdie

V roku 2003 bolo na 14 pracovištích detských lekárov v Českej republike provedeno zpětné hodnotení výsledkov podporné liečby Wobenzymom u detí s opakovanými zápaly dýchacích ciest. Zahrnulo celkem 346 detí, u ktorých liečba prebehla v letech 1996-2002. Statisticky bolo srovnávané, kolikrát dieťa stonalo a kolikrát muselo užívať antibiotiká v priebehu 12 mesiacov pred zahájeniam podporné liečby Wobenzymom s obdobím 12 mesiacov od okamžiku zahájenia tejto liečby.

V roku po zahájenia podporné liečby Wobenzymom poklesl v srovnání s rokem pred jej zahájeniam průměrný počet ochorení na jedno dieťa z 5,3 na 2,2 (pokles o 58%) a počet nasazení antibiotík u jednoho dieťate sa v průměru snížil z 2,7 na 0,8 (pokles o 68%). Neznamená to ale, že antibiotiká bola nahrazena Wobenzymom. Jejich spomožno sa snížila preto, že sa omezil počet a závažnosť ochorení vyžadujících nasazení antibiotík .


Počet zápalov dýchacích ciest

Dávkovanie

Pri zápaloch v oblasti uší, nosa, krku, horných aj dolných dýchacích ciest sa podává Wobenzym v dávce 3 x 3 až 3 x 5 dražé denne až do ustúpenia príznakov (v počátku liečby dáváme prednosť vyšší dávce).
U zápalových ochorení Wobenzym nenahradzuje liečbu antibiotikami, ale zvyšuje jej účinnosť.