Mimokĺbový reumatizmus

Wobenzym zmierňuje opuchy a zlepšuje pohyblivosť

Čo je mimokĺbový reumatizmus

Reumatizmus nemusí vždy postihovať len kĺby. Za určitých okolností môže byť lokalizovaný aj v mäkkých tkanivách v okolí kĺbu. Tento tzv. mimokĺbový reumatizmus môže postihovať:

  • šľachy a šľachové úpony,

  • kĺbové kapsuly,

  • spojivové tkanivové obaly svalov,

  • samotné svaly,

  • úrazy kĺbov,

  • burzy (malé vačky, ktoré zabraňujú treniu medzi kosťami, šľachami a svalovými úponmi v blízkosti kĺbov),

  • väzy,

  • nervy.

Mimokĺbový reumatizmus často sprevádza artrózu alebo reumatoidnú artritídu. Môže sa však vyskytnúť aj po úrazoch alebo náročnej fyzickej aktivite, pri ktorej je pohybový aparát preťažený.

Reumatizmus mäkkých tkanív: príznaky

Reumatizmus mäkkých tkanív sa dá ľahko rozpoznať. Prejavuje sa bolesťou pohybového aparátu, niekedy s opuchom okolo kĺbov. V závislosti od typu mimokĺbového reumatizmu sa môžu vyskytnúť aj ďalšie príznaky. 
Mimokĺbový reumatizmus môže postihovať len lokálnu anatomickú štruktúru, napr. rameno (syndróm zmrznutého ramena), lakeť (golfový alebo tenisový lakeť) alebo zápästie (tzv. syndróm karpálneho tunela), kde sa prejavuje bolesťou a opuchom v danej oblasti. Môže však byť aj rozsiahlejší a postihovať funkčnú pohybovú skupinu (napr. celú končatinu). V extrémnych prípadoch môže byť ochorenie generalizované a postihovať celé telo – tu musíme mať podozrenie na niektoré zo systémových ochorení spojivového tkaniva.

Ako liečiť zápal mäkkých tkanív?

Liečba zápalu mäkkých tkanív pohybového aparátu závisí od príčiny. Ak zápal vznikol v dôsledku fyzického preťaženia alebo úrazu, je potrebné udržiavať postihnutú oblasť v pokoji. Pacienti zvyčajne užívajú lieky proti bolesti a zápalu. Opuch sa dá zmierniť ľadovaním a užívaním lieku Wobenzym, ktorý urýchľuje zápalovú reakciu a pôsobí proti bolesti.
Ak je príčinou osteoartróza alebo artritída, pacient podstúpi komplexnú liečbu zameranú na kontrolu príznakov, maximalizáciu rozsahu pohybu a spomalenie progresie ochorenia.

skupina žien cvičiacich baletné pózy

Wobenzym urýchľuje priebeh zápalu a zmierňuje bolesť

Bez ohľadu na to, či váš mimokĺbový reumatizmus súvisí s artritídou, zranením alebo preťažovaním, Wobenzym vám môže pomôcť pri jeho liečbe. Enzýmy v prípravku pomáhajú absorbovať opuch, urýchľujú priebeh zápalu a zlepšujú celkovú pohyblivosť kĺbov. Pôsobia tiež proti bolesti. Okrem toho môže zaradenie Wobenzymu do liečby reumatizmu mäkkých tkanív znížiť potrebnú dávku agresívnejších NSAID. (Ak však potrebujete upraviť dávkovanie predpísaných liekov, vždy sa poraďte so svojím lekárom.)

Dávkovanie Wobenzymu pri mimokĺbovom reumatizme

Wobenzym je liek na vnútorné použitie. Pozorne si prečítajte poučenie o správnom používaní lieku obsiahnuté v písomnej informácii pre používateľa lieku, ktorá je pribalená k lieku.