Syndróm karpálneho tunela

Wobenzym urýchľuje hojenie a zmierňuje bolesť

Syndróm karpálneho tunela: najčastejšia choroba z povolania

V mnohých profesiách sa nedá vyhnúť stereotypným pohybom, ako je ohýbanie rúk v zápästí, ohýbanie prstov alebo pevný stisk. Ide zvyčajne o manuálne povolania, ktoré zahŕňajú prácu s nástrojmi (kliešte, nožnice atď.) alebo vibrujúcimi nástrojmi (motorová píla, kladivo atď.). Syndróm karpálneho tunela však často postihuje aj masérov, hudobníkov alebo kancelárskych pracovníkov používajúcich nevhodnú počítačovú myš. 
Pri opakovanom ohýbaní rúk v týchto profesiách môže ľahko dôjsť k mikroskopickým poraneniam (mikrotraumám) šliach ohýbačov prstov. Dôsledkom týchto malých poranení je opuch (hlavne v šľachových a nervových obaloch) a zápal. Keď sú tkanivá v úzkom priestore karpálneho tunela prerastené opuchom, stredový nerv a jeho cievne zásobenie sú ľahko stlačené – a to je zdrojom ťažkostí. Vzhľadom na svoj zápalový charakter sa syndróm karpálneho tunela klasifikuje ako mimokĺbový reumatizmus.

Čo je karpálny tunel a kde sa vlastne nachádza?

Karpálny tunel je úzky priestor na hranici ruky a predlaktia. V tomto mieste sú zápästné kosti premostené silným väzom a pod nimi v úzkom priestore prebieha deväť šliach svalov, ktoré ohýbajú prsty. Spolu so šľachami tu prebiehajú aj cievy a tzv. stredový nerv (nervus medianus). Práve z útlaku stredového nervu v tomto úzkom priestore vznikajú ťažkosti charakteristické pre syndróm karpálneho tunela.

Prejavy syndrómu karpálneho tunela

Počiatočná fáza syndrómu karpálneho tunela sa prejavuje nepríjemnými pocitmi v zápästí, ruke a prstoch v pokoji (najmä večer po náročnom dni alebo ráno).

Pacienti spravidla bojujú s:

  • brnením až necitlivosťou prstov – najmä ukazováka, prostredníka a palca,

  • bolesťou zápästia,

  • oslabením sily úchopu ruky,

  • zhoršenou jemnou motorikou (najmä ráno), ktorú pacienti zvyčajne opisujú ako „nemotorné ruky“ (napríklad ťažkosti so zapínaním gombíkov).

Ak zápal prejde do pokročilejšieho štádia, pacientovi hrozí:

  • silná bolesť vyžarujúca do iných častí ruky, ramena alebo tela,

  • opuch prstov,

  • strata citu najprv v prstoch a potom v celej ruke a ramene.

usmievajúca sa kaderníčka s fénom

Ako liečiť syndróm karpálneho tunela: Wobenzym pomáha

Spočiatku môže úľavu priniesť zmena polohy, potrasenie prstami, odpočinok alebo zmena pracovnej polohy. V pokročilejších štádiách syndrómu karpálneho tunela sa odporúčajú rôzne rehabilitačné metódy (relaxačné cvičenia, hydroterapia, elektroliečba, magnetoterapia, dlahovanie postihnutého zápästia). Pri ďalšom zhoršení je indikovaná operácia, ktorá však nemusí byť vždy úspešná.
Podľa skúseností českých lekárov zaradenie Wobenzymu do komplexnej liečby syndrómu karpálneho tunela výrazne skracuje čas liečby, v niektorých prípadoch až o polovicu. Enzýmy pomáhajú vstrebávať opuch, urýchľujú priebeh zápalu a pôsobia aj proti bolesti.

Dávkovanie Wobenzymu pri syndróme karpálneho tunela

Wobenzym je liek na vnútorné použitie. Pozorne si prečítajte poučenie o správnom používaní lieku obsiahnuté v písomnej informácii pre používateľa lieku, ktorá je pribalená k lieku.