Tenisový lakeť

Wobenzym urýchľuje hojenie a zmierňuje bolesť

Čo je tenisový lakeť?

Tenisový lakeť je ochorenie šliach a svalových úponov, ktoré sa vzhľadom na svoju zápalovú povahu klasifikuje medzi mimokĺbový reumatizmus. Je spôsobené stereotypnými, namáhavými a dlhotrvajúcimi aktivitami, ako napr.:

  • práca v záhrade,

  • písanie,

  • tenis, bedminton alebo squash,

  • inštalatérske práce.

V dôsledku dlhodobého opakovania týchto činností sú svaly v danej oblasti najprv preťažené. Po dlhšom čase môžu vzniknúť malé trhliny v šľachách, ktoré pripájajú svaly ku kosti. Nasledujú zápalové zmeny a zjazvenie tkanív.

Ako rozpoznať tenisový lakeť?

Prvým príznakom je silná alebo bodavá bolesť v lakti, presnejšie na vonkajšej strane (v prípade podobnej bolesti na vnútornej strane ide pravdepodobne o „golfový lakeť“). Často ju sprevádza opuch a kĺb je na dotyk teplejší ako okolitá koža. Spočiatku je bolesť cítiť len pri dotyku, ale môže sa rozvinúť do takej intenzity, že je ťažké stlačiť kľučku. 
Či je bolesť lakťa prejavom tenisového lakťa, môžete zistiť jednoduchým testom na 3. prste: natiahnite prostredník proti odporu – ak pri pohybe cítite bolesť v okolí lakťového kĺbu, ide pravdepodobne o tenisový lakeť.

Ako liečiť tenisový lakeť?

Liečba tenisového a golfového lakťa si vyžaduje trpezlivosť. Zvyčajne trvá 1 – 2 mesiace a môže sa predĺžiť. Kľúčom je zmena režimu – vynechanie namáhavých a rutinných činností, ktoré viedli k vzniku zápalu. Ak problém pretrváva, je potrebná návšteva lekára, ktorý posúdi, či na jeho vyliečenie postačujú analgetiká a protizápalové lieky, alebo je potrebná operácia. Liečbu môžete podporiť cvičeniami na tenisový lakeť, ako je posilňovanie tricepsu, naťahovanie predlaktia alebo cvičenia so záťažou na kruhoch. Hojenie zápalu významne urýchľuje systémový enzýmoterapeutický liek Wobenzym.

otec a dcéra na tenise

Wobenzym urýchľuje priebeh zápalu

Wobenzym pomáha absorbovať opuch, urýchľuje priebeh zápalu a pôsobí aj proti bolesti. Enzýmy, ktoré obsahuje, podporujú správne fungovanie lymfatického systému, ktorý je okrem iného zodpovedný za rozklad poškodených tkanív. Výsledkom je rýchlejší návrat k pohybu bez bolesti.

Dávkovanie lieku Wobenzym na tenisový lakeť

Wobenzym je liek na vnútorné použitie. Pozorne si prečítajte poučenie o správnom používaní lieku obsiahnuté v písomnej informácii pre používateľa lieku, ktorá je pribalená k lieku.