Opuchy a hematómy

Wobenzym urýchľuje vstrebávanie opuchu

Ako vzniká opuch a hematóm?

Opuch je spôsobený nadbytkom tekutiny v intersticiálnom priestore, ktorá sa potom môže dostať inde, napríklad do telesných dutín. V dôsledku opuchu je narušená výmena vody a živín medzi krvou a bunkami a výrazne sa menia metabolické podmienky. Hematóm vzniká pri poškodení krvných ciev a úniku krvi do okolitého tkaniva, pričom sa vytvorí modrina. Môže sa vyskytnúť prakticky kdekoľvek na tele a často ho sprevádza výrazné sfarbenie a v prípade závažnejších hematómov aj opuch.
Opuch a hematómy často vznikajú v dôsledku poranení a operácií, najmä po:

Opuch po zlomenine

Jedným z hlavných sprievodných znakov zlomeniny je aj opuch. Bez ohľadu na typ zlomeniny spôsobuje zlomenina kosti poškodenie tkaniva, na ktoré telo reaguje zápalom a opuchom. Zápal ako prirodzený obranný mechanizmus imunitného systému je spôsob opravy poškodených tkanív. Opuch, ktorý ho sprevádza, je však nepríjemný prejav, ktorý obmedzuje nielen pohyblivosť, ale aj metabolické funkcie. Jedným zo spôsobov, ako urýchliť vstrebávanie opuchov, je použitie systémovej enzýmoterapie.

Enzýmy pomáhajú pri liečbe opuchov

Ak rany nie sú vážne, poškodené tkanivo sa zahojí a opuch a hematómy sa zahoja samy. Medzitým však pacient môže trpieť bolesťou a zníženou pohyblivosťou poranených častí tela. Vstrebávanie vzniknutého opuchu urýchľujú enzýmy viacerými spôsobmi. Jedným z nich je rozpúšťanie krvných zrazenín – enzýmy majú schopnosť rozpúšťať bielkovinové zložky krvných zrazenín, čím urýchľujú ich rozpad a prispievajú tak k obnoveniu krvného obehu, najmä v najmenších cievach. Tým sa uľahčuje odtok tekutín z miesta poškodenia, transport odumretých častí tkaniva, rýchlejšie ustupuje opuch a rýchlejšie sa vstrebávajú modriny. Enzýmy tiež urýchľujú vstrebávanie opuchu tým, že odstraňujú tekutinu z tkanív – v podmienkach zápalu sa zvyšuje priepustnosť cievnej steny pre tekutinu. To ďalej podporuje ich únik mimo cievneho riečiska a prispieva k vzniku a udržiavaniu edému.

Wobenzym urýchľuje vstrebávanie opuchu

Enzýmy nachádzajúce sa vo Wobenzyme podporujú činnosť preťaženého lymfatického systému, uľahčujú odbúravanie poškodených tkanív a odpadových produktov metabolizmu. Tým sa urýchľuje priebeh zápalu a vstrebávanie opuchov, krvných výronov a modrín. V dôsledku toho sa skracuje čas hojenia. Najlepší účinok sa dosiahne, ak sa Wobenzym začne užívať bezprostredne po vzniku úrazu alebo po operácii.

Dávkovanie lieku Wobenzym pri opuchoch a hematómoch

mladý pár beží v parku

Wobenzym je liek na vnútorné použitie. Pozorne si prečítajte poučenie o správnom používaní lieku obsiahnuté v písomnej informácii pre používateľa lieku, ktorá je pribalená k lieku.