Wobenzym

Čo je chrípka?

Chrípka je nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré postihuje prevažne dýchacie cesty (kašeľ, nádcha) a má výrazné celkové príznaky (horúčka, bolesti svalov, kĺbov, hlavy). Vyskytuje sa často v epidémiách, kedy bývajú chrípkou postihnuté státisíce i milióny ľudí a ďalší sú stále v ohrození. Zdrojom nákazy je človek infikovaný vírusom chrípky. Aj keď je inkubačná doba veľmi krátka (18 hodín až 3 dni), vzhľadom k postihnutiu značnej časti populácie trvá takáto chrípková epidémia vždy prinajmenšom niekoľko týždňov, niekedy i mesiacov.

Čo je pre chrípku typické?

Ochorenie chrípkou je charakteristické prudkým začiatkom z plného zdravia, vyčerpanosťou, vysokou horúčkou so zimnicou, bolesťami svalov, kĺbov a hlavy. Najmä u detí sa môžu vyskytovať tiež zažívacie ťažkosti – nechutenstvo, nutkanie k zvracaniu a hnačka. Nekomplikované ochorenie chrípkou obvykle trvá 5 až 10 dní.

Čo môže chrípku komplikovať?

Sliznica dýchacích ciest poškodená vírusom chrípky stráca do určitej miery svoju obranyschopnosť. Ľahšie ju tak môžu napadnúť baktérie prítomné v dýchacích cestách. Týmto spôsobom niekedy vzniká tzv. superinfekcia: teplota znova stúpa, príznaky chrípky neustupujú alebo sa dokonca zhoršujú a pridávajú sa nové. U dospelých môže byť takouto „pridruženou infekciou“ zápal prínosových dutín, zápal priedušiek a zápal pľúc, u detí sa v súvislosti s chrípkou často vyskytuje zápal stredného ucha.

Komu hrozí riziko ťažkého priebehu a komplikácií?

Závažným priebehom chrípky a komplikáciami sú ohrození predovšetkým pacienti s oslabeným imunitným systémom – starší ľudia, malé deti, ľudia vyčerpaní neprimeranou fyzickou i psychickou záťažou a stresom, pacienti s chronickými chorobami (predovšetkým srdca, pľúc a ľadvín). U týchto rizikových jedincov môže po ťažkom priebehu chrípky pretrvávať slabosť, únava a kašeľ i niekoľko týždňov, niekedy sa tiež objavuje sklon k opakovaným alebo chronickým zápalom dýchacích ciest či zápalom pľúc.

Čo pomôže pri liečení chrípky?

Ak dostaneme chrípku, je nevyhnutné dodržiavať pokoj na lôžku a dbať na prísun dostatočného množstva tekutín a vitamínov. Pomôžu nám lieky na zníženie teploty a proti bolestiam (svalov, kĺbov a hlavy). Vhodné sú taktiež prostriedky uvoľňujúce upchatý nos a mierniace dráždivý kašeľ.

Významná pomoc Wobenzymu

Wobenzym sa využíva vďaka svojej schopnosti pozitívne ovplyvňovať imunitný systém a zápalový proces. Preto je vhodné, aby ho najmä rizikové osoby (viď vyššie) s oslabenou imunitou užívali už v období zvýšenej hrozby chrípkovej nákazy. V takomto prípade stačí podávať udržiavaciu dávku (3×3 alebo 2×5 dražé denne).
Ak už chrípka prepukla, okrem posilnenia imunity Wobenzym pomáha rýchlejšie odstrániť sprievodné prejavy ochorenia dýchacích ciest spôsobené zápalovým opuchom slizníc, a skracuje tak dobu liečby. Pri podávaní antibiotík Wobenzym podporuje ich prienik do tkanív a zvyšuje účinok antibiotík. V priebehu chrípkového ochorenia je potrebné užívať zvýšenú dávku Wobenzymu (3×4 až 3×5 dražé denne).
Wobenzym je možné po porade s detským lekárom podávať i deťom. U detí podávame 1 dražé na 6 kg hmotnosti a deň.
Podávanie Wobenzymu je vhodné i v období rekonvalescencie, najmä tam, kde sa po prekonanej chrípke prejavuje sklon k opakovaným a chronickým infekciám dýchacích ciest.

Ochorenia z nachladnutia

Zápaly dýchacích ciest

Najčastejšími bývajú nádchy, zápaly hrtanu a nosohltanu, angíny, zápaly vedľajších nosových dutín, priedušiek či stredného ucha. U týchto opakovaných ochorení je vhodná podporná liečba Wobenzymom. Pôsobí proti opuchu sliznice, zlepšuje odtok a transport hlienu a pri dlhodobejšom užívaní pozitívne ovplyvňuje obranyschopnosť organizmu. Wobenzym je možné použiť tiež pri liečbe antibiotikami, pretože uľahčuje ich prienik do ťažko prístupných tkanív a zvyšuje ich účinnosť. Odporúčané dávkovanie je 3×5 dražé denne, s ústupom ťažkostí možno dávku postupne znižovať na 3×3 dražé denne. Užívať do vymiznutia klinických príznakov. U detí podávame 1 dražé na 6 kg hmotnosti a deň.

Zápaly močových ciest

Zápaly močových ciest sa počtom výskytu radia hneď za zápaly dýchacích ciest. Wobenzym zvyšuje účinnosť liečby opakovaných zápalov močového mechúra a močovej trubice i závažných stavov, kedy zápal postihol obličkovú panvičku. V týchto prípadoch je optimálna kombinácia cielených antibiotík a Wobenzymu. Dávkovanie je podobné ako u zápalov dýchacích ciest (viď vyššie).

Gynekologické zápaly

Príčinou gynekologických zápalov sú najčastejšie baktérie, stále viac sú to baktérie typu chlamýdií. Hlavným liekom v boji proti baktériám sú antibiotiká. Aby bola ich účinnosť dostatočná, je vhodné podporiť ich užívaním Wobenzymu. Výrazne znižuje riziko prechodu zápalov do chronického stavu a pri ťažkých chlamýdiových infekciách zvyšuje účinnosť antibiotickej liečby a pravdepodobnosť vyliečenia. Dávkovanie je podobné ako u zápalov dýchacích ciest (viď vyššie).

Ako Wobenzym správne užívať?

Nalačno, nikdy s jedlom, najmenej 2 hodiny po poslednom jedle a aspoň 1/2 hodiny pred ďalším jedlom. Nerozhryzené tablety výdatne zapiť najmenej 200 ml tekutiny (voda, čaj, minerálka). Nesprávne užívanie lieku znižuje jeho vstrebávanie a tým i účinok.
Celková denná dávka Wobenzymu sa obvykle delí do troch alebo dvoch dávok.
Príklad: celkovú dennú dávku 12 dražé je možné užívať 3×4 dražé alebo 2×6 dražé.