Systémová enzýmoterapia

Čo je systémová enzýmoterapia?

Enzýmy sú špeciálne druhy bielkovín, ktoré umožňujú, riadia a urýchľujú všetky chemické reakcie v tele. Preto sa nazývajú aj biokatalyzátory. Počas jedinej sekundy sa v ľudskom tele uskutočnia milióny chemických reakcií. Bez enzýmov by tie isté reakcie mohli trvať stovky rokov alebo by vôbec neboli možné. Preto sú enzýmy pre telo nenahraditeľné a udržiavajú nás pri živote a v dobrej kondícii.

Telo si dokáže vytvoriť potrebné enzýmy samo, ale jeho schopnosť ich produkcie je obmedzená. Preto je v čase zvýšenej potreby, napríklad po úrazoch alebo chronických zápaloch, žiaduce podporiť organizmus podávaním enzýmov zvonka. Táto liečebná metóda, ktorá sa v modernej medicíne hojne využíva, sa nazýva enzýmoterapia. Pri lokálnej enzýmovej terapii sa enzýmy aplikujú na konkrétne miesto, napríklad na čistenie rán alebo liečbu vredov. Pri systémovej enzýmovej terapii sa používa zmes rastlinných a živočíšnych enzýmov, ktoré pôsobia na organizmus ako celok. V tomto prípade sa enzýmy zvyčajne podávajú ústami (perorálne) vo forme tabliet, ktoré sú chránené špeciálnym obalom pred poškodením v kyslom prostredí žalúdka. Tento obal sa rozpúšťa až v hornej časti tenkého čreva, kde dochádza k vstrebávaniu neporušených molekúl enzýmov v aktívnej forme do organizmu. Enzýmy potom pôsobia na organizmus ako celok.

mladá žena, ktorá sa naťahuje v posteli

Kedy vám môže pomôcť systémová enzýmoterapia?

Lieky na systémovú enzýmovú liečbu sú užitočné najmä pri stavoch, ktoré sú spôsobené zápalom alebo sú ním sprevádzané. A keďže zápal ako základná obranná reakcia organizmu sprevádza väčšinu ľudských ochorení a zdravotných problémov, tieto lieky majú veľmi široké uplatnenie. Môžu pomôcť najmä pri:

  • liečbe pooperačných stavov – eenzýmy skracujú čas hojenia po niektorých operáciách (artroskopia, stomatochirurgia, ORL),

  • poruchách imunity – enzýmy optimalizujú funkciu imunitného systému posilnením zníženej imunitnej odpovede alebo naopak, potlačením chorobne prehnanej imunitnej odpovede,

  • chronickom zápale – či už ide o zápal dýchacích ciest, pohlavných orgánov alebo močového systému, enzýmy urýchľujú priebeh existujúceho zápalu a posilňujú zníženú obranyschopnosť organizmu, čím pomáhajú predchádzať novým zápalom,

  • hojení poranení – enzýmy urýchľujú hojenie rán a vstrebávanie opuchov, krvných zrazenín a modrín,

  • problémoch pohybového aparátu – v prípade zápalu kĺbov, šliach alebo svalov enzýmy zmierňujú bolesť a opuch, zlepšujú pohyblivosť a pozitívne ovplyvňujú celý zápalový proces.

Prečítajte si viac o účinkoch enzýmov v ľudskom tele.

žena zapíjajúca lieky

Wobenzym: liek systémovej enzýmoterapie

Liek Wobenzym je určený na celkovú liečbu širokého spektra ochorení, ktorých spoločným menovateľom je zápal – od chronických zápalov dýchacích ciest cez reumatické ochorenia až po zápaly močového a pohlavného systému.Wobenzym obsahuje unikátnu kombináciu enzýmov, ktoré priaznivo ovplyvňujú zápalovú reakciu, majú schopnosť podporovať imunitu a do určitej miery aj znižovať bolesť. Podávanie lieku Wobenzym urýchľuje samoliečebný proces v tele, čím sa skracuje celkový čas liečby.

Wobenzym je liek na vnútorné použitie. Pozorne si prečítajte poučenie o správnom používaní lieku obsiahnuté v písomnej informácii pre používateľa lieku, ktorá je pribalená k lieku.