Enzýmy vo Wobenzyme

Wobenzym: váš zdroj enzýmov

Enzymy špeciálne typy bielkovín, ktoré umožňujú, riadia a urýchľujú všetky chemické reakcie v tele.
Wobenzym obsahuje jedinečnú kombináciu enzýmov, ktorých účinnosť bola potvrdená mnohými kontrolovanými klinickými štúdiami a viac ako 50-ročnými skúsenosťami. Každý enzým v presne stanovenom množstve tu má svoj význam. Hlavnými nositeľmi klinického účinku sú enzýmy, ktoré rozkladajú bielkoviny – tzv. proteolytické enzýmy. Okrem rozkladu bielkovín sa proteolytické enzýmy podieľajú aj na regulácii funkcií imunitného systému a rozpúšťaní zrazenín v cievach.
V prípravku Wobenzym sú proteolytické enzýmy doplnené o ďalšie enzymatické zložky, ktoré dopĺňajú a zvyšujú ich aktivitu. Okrem toho obsahuje rutín, ktorý posilňuje cievnu stenu a stabilizuje jej funkcie.

Wobenzym obsahuje tieto enzymatické zložky:

  • Trypsín je proteolytický enzým, produkt pankreasu. Ako súčasť pankreatickej šťavy sa vylučuje do tenkého čreva, kde sa podieľa na rozklade bielkovín. Uvoľňuje peptidové väzby bielkovín, ktoré premieňa na voľné aminokyseliny. Tie sa potom ľahšie vstrebávajú do buniek črevnej steny. Časť trypsínu sa vstrebáva do krvného obehu, kde sa okrem iného podieľa na regulácii imunitného systému.

  • Bromelaín je enzým rastlinného pôvodu, ktorý sa bežne nachádza v ananáse (najmä v jeho stonke). Bromelaín spôsobuje štiepenie látok bielkovinovej povahy (je to teda tiež proteolytický enzým), má silné protizápalové účinky a významný potenciál rozpúšťať zrazeniny v krvných a lymfatických cievach, ktoré vznikajú napríklad po poraneniach, úrazoch alebo operáciách. Prispieva tak k uvoľneniu uzavretých malých ciev, k obnoveniu cirkulácie a drenáže, a tým k vstrebávaniu opuchov a k hojeniu rán.

  • Chymotrypsín je podobne ako trypsín enzým živočíšneho pôvodu, ktorý sa podieľa na trávení bielkovín. Telo ho prirodzene produkuje v pankrease. Potom sa vylučuje do dvanástnika, kde rozkladá bielkoviny a rozkladá škodlivé odpadové látky, ktoré vznikajú pri zápale. Podporuje tiež vstrebávanie krvných zrazenín a čistenie rán, z ktorých pomáha odstraňovať odumreté tkanivo.

  • Papaín je proteolytický enzým, ktorý sa získava z papáje. Podobne ako bromelaín a trypsín sa podieľa na rozklade bielkovín, čím pomáha tráveniu. Znižuje tiež zápal a podporuje liečbu kožných problémov, ako sú ekzémy a vredy predkolenia. Papaín dokáže tiež rozkladať fibrín z vnútorných stien ciev, čím pôsobí proti zrážaniu krvi.

  • Pankreatín je súhrnný názov pre enzymatickú zmes rôznych pankreatických enzýmov. Ich úloha v prípravku Wobenzym je najmä podporná – spočíva vo vytváraní podmienok pre aktivitu proteolytických enzýmov.

  • Amyláza je všeobecný pojem pre skupinu enzýmov, ktoré sú schopné štiepiť cukry alebo sacharidy. Podobne ako pankreatín má podpornú funkciu v lieku Wobenzym.

  • Lipáza je zas názov pre skupinu enzýmov, ktoré sú schopné rozkladať tuky. V medicíne a farmácii sa enzýmy zo skupiny lipáz používajú samostatne, najmä pri poruchách trávenia. V lieku Wobenzym hrá lipáza aj podpornú úlohu tým, že optimalizuje podmienky pre činnosť proteolytických enzýmov.

 

Liečebná metóda využívajúca zmes rastlinných a živočíšnych enzýmov, ktoré pôsobia na organizmus ako celok, sa nazýva systémová enzýmoterapia. Prečítajte si, kedy vám môže systémová enzýmová terapia pomôcť.

Wobenzym je liek na vnútorné použitie. Pozorne si prečítajte poučenie o správnom používaní lieku obsiahnuté v písomnej informácii pre používateľa lieku, ktorá je pribalená k lieku.