Čaká Vás operácia? Doba liečby sa dá skrátiť!
Hojenie rany po operáciách (vrátane zlomenín) je zložitý proces. Závisí nielen na veľkosti rany, ale i na tom, ako organizmus zvláda pooperačnú fázu, a či zápal alebo opuch nepredlžujú hojenie.
Záleží vám na čase? Dobu liečby možno skrátiť!
To, čo pacienta po operácii najviac trápi, je opuch, zápal a bolesť. Rýchlosť hojenia je do značnej miery ovplyvnená rozsahom samotnej rany- dlhšie bude trvať zotavenie po výmene bedrového kĺbu ako napríklad ranky po vytrhnutí zuba u stomatológa. Samotný proces hojenia je však rovnaký a závisí od toho, ako organizmus zvláda pooperačnú fázu, či zápal alebo opuch nepredlžujú hojenie a či pacient dodržuje pooperačný režim, stanovený lekárom.
Prečo sa niekomu rany hoja dlhšie?
Medzi najčastejšie príčiny poruchy hojenia rany patrí zhoršené prekrvenie tkaniva a nedostatočná funkcia lymfatického systému. To spôsobuje nedostatočné zásobenie tkaniva živinami a kyslíkom, ale taktiež zhoršené odplavovanie odpadových produktov zápalu. K poruchám hojenia prispievajú aj cievne choroby (ateroskleróza, chronická žilová nedostatočnosť). Rany sa všeobecne horšie hoja s pribúdajúcim vekom, zvlášť intenzívne trápi tento problém ľudí chorých na cukrovku. K zhoršenému hojeniu rán môže prispieť aj stres a zlá životospráva.
Pooperačné rany zvyčajne sprevádzajú opuchy, krvné výrony a podliatiny, ktoré môžu spomaľovať hojenie a sú taktiež jednou z príčin bolesti. Závažnou komplikáciou rany bývajú rôzne infekcie, ktoré sa do nej môžu dostať, potom je spravidla nevyhnutné nasadiť antibiotiká. Výsledkom každej rany býva jazva. Pre výsledný kozmetický efekt operácie by pooperačná rana mala byť čo najmenšia. To je veľmi dôležité najmä u plastických, ale aj gynekologických operáciách.
Tieto enzýmy usmerňujú priebeh zápalu a vstrebávanie opuchu tak, aby to bolo pre telo čo najúčelnejšie a najrýchlejšie. Na rýchle zotavenie po operácii a ťažkých úrazoch vrátane zlomenín však nemusia enzýmy v našom tele stačiť. Preto je vhodné doplniť ich zvonka. Dlhodobé výskumy overili účinnosť unikátnej zmesi proteolytických enzýmov, ktorá je obsiahnutá v jedinom tradičnom lieku systémovej enzymoterapie, v lieku Wobenzym.
Podporná liečba Wobenzymom prispieva okrem iného aj ku zlepšeniu prekrvenia tkanív a činnosti lymfatického systému. Urýchľuje tak vstrebávanie opuchov, krvných výronov a podliatin, čím zmierňuje i bolesť. Použitie Wobenzymu skracuje dobu hojenia pooperačnej rany i zlomenín, posilňuje oslabenú imunitu a obmedzuje výskyt pooperačných komplikácií, napr. s hnisaním rany alebo nadmerným jazvením. Pokiaľ sú pri liečbe použité antibiotiká, zvyšuje Wobenzym zároveň ich účinok.
Najlepší účinok dosiahneme, ak začneme užívať Wobenzym čo najskôr po operácií, samozrejme po predchádzajúcej konzultácií s ošetrujúcim lekárom. Dôležité je tiež dbať na dobrú životosprávu, byť v psychickej pohode a najmä v prvých týždňoch po operácii sa vyhýbať zvýšenej fyzickej námahe.