Čaká Vás operácia?

Čaká Vás operácia? Doba liečby sa dá skrátiť!

Hojenie rany po operáciách (vrátane zlomenín) je zložitý proces. Závisí nielen na veľkosti rany, ale i na tom, ako organizmus zvláda pooperačnú fázu, a či zápal alebo opuch nepredlžujú hojenie.Záleží Vám na čase? Dobu liečby možno skrátiť!
Hojenie rany je zložitý proces
To, čo pacienta po operácii najviac trápi, je opuch, zápal a bolesť. Rýchlosť hojenia je do značnej miery ovplyvnená rozsahom samotnej rany- dlhšie bude trvať zotavenie po výmene bedrového kĺbu ako napríklad ranky po vytrhnutí zubu u stomatológa. Samotný proces hojenia je však rovnaký a závisí od toho, ako organizmus zvláda pooperačnú fázu. Či zápal alebo opuch nepredlžujú hojenie a či pacient dodržuje pooperačný režim, stanovený lekárom.
Prečo sa niekomu rany hoja dlhšie?
Medzi najčastejšie príčiny poruchy hojenia rany patrí zhoršené prekrvenie tkaniva a nedostatočná funkcia lymfatického systému. To spôsobuje nedostatočné zásobenie tkaniva živinami a kyslíkom, ale taktiež zhoršené odplavovanie odpadových produktov zápalu. K poruchám hojenia prispievajú aj cievne choroby (ateroskleróza, chronická žilná nedostatočnosť). Rany sa všeobecne horšie hoja s pribúdajúcim vekom, zvlášť intenzívne trápi tento problém ľudí chorých na cukrovku. K zhoršenému hojeniu rán môže prispieť aj stres a zlá životospráva.
Pozor na možné komplikácie
Pooperačné rany zvyčajne sprevádzajú opuchy, krvné výrony a podliatiny, ktoré môžu spomaľovať hojenie a sú taktiež jednou z príčin bolesti. Závažnou komplikáciou rany bývajú rôzne infekcie, ktoré sa do nej môžu dostať- potom je spravidla nevyhnutné nasadiť antibiotiká. Výsledkom každej rany býva jazva. Pre výsledný kozmetický efekt operácie by pooperačná rana mala byť čo najmenšia. To je veľmi dôležité najmä u plastických, ale aj gynekologických operáciách.
Niektoré enzýmy v našom tele ovplyvňujú hojenie rán a zlomenín
Tieto enzýmy usmerňujú priebeh zápalu a vstrebávanie opuchu tak, aby to bolo pre telo čo najúčelnejšie a najrýchlejšie. Na rýchle zotavenie po operácii a ťažkých úrazoch, vrátane zlomenín však nemusia enzýmy v našom tele stačiť.Preto je vhodné doplniť ich zvonka. Dlhodobé výskumy overili účinnosť unikátnej zmesy proteolytických enzýmov, ktorá je obsiahnutá v jedinom tradičnom lieku systémovej enzýmoterapie- lieku Wobenzym.
Účinná pomoc po operáciách
Podporná liečba Wobenzymom prispieva okrem iného aj ku zlepšeniu prekrvenia tkanív a činnosti lymfatického systému. Urýchľuje tak vstrebávanie opuchov, krvných výronov a podliatin, čím zmierňuje i bolesť. Použitie Wobenzymu skracuje dobu hojenia pooperačnej rany i zlomenín, posilňuje oslabenú imunitu a obmedzuje výskyt pooperačných komplikácií, napr. s hnisaním rany alebo nadmerným jazvením. Pokiaľ sú pri liečbe použité antibiotiká, zvyšuje Wobenzym zároveň ich účinok.Najlepší účinok dosiahneme, ak začneme užívať Wobenzym čo najskôr po operácií, samozrejme po predchádzajúcej konzultácií s ošetrujúcim lekárom. Dôležité je tiež dbať na dobrú životosprávu, byť v psychickej pohode a najmä v prvých týždňoch po operácii sa vyhýbať zvýšenej fyzickej námahe.
Potvrdené klinickými štúdiami