Liek Wobenzym – účinná pomoc po zákrokoch u zubného lekára

To, čo pacienta po zákroku najviac trápi sú opuchy, zápal a bolesť.

Nie je zápal ako zápal

Zápal sám o sebe nie je ničím zlý, naopak, patrí k základným nástrojom našej imunity. Jeho cieľom je obrana proti škodlivinám, ktoré prenikli do rany, a tiež obnova poškodených tkanív. Zápalom, ktorého súčasťou je opuch, reaguje naše telo na takmer každý stomatologický zákrok. Tento neinfekčný (tzv. sterilný) zápal je totiž súčasťou hojivého, opravného procesu, ktorý prebieha po úraze aj operácii. Ideálne je, keď sa poškodenie a jeho následky zvládnu čo najrýchlejšie, keď je opuch čo možno najmenší a zápal prebehne ako akútna reakcia a odznie bez následkov.

Pozor na možné komplikácie!

Pooperačné rany obyčajne sprevádzajú opuchy, krvné výrony a podliatiny, ktoré môžu spomaľovať hojenie a sú tiež jednou z príčin bolesti. Závažnou komplikáciou rany bývajú rôzne infekcie – potom už ide o infekčný zápal, proti ktorému je spravidla dôležité nasadiť antibiotiká. Popri infekčnom zápale je pre naše telo škodlivý tiež zápal chronický, teda zápal, ktorý pretrváva počas dlhej doby. Najčastejším chronickým zápalom v dutine ústnej je paradentóza.

Enzýmy pomáhajú pri hojení rán

Nezastupiteľné miesto v procese hojenia rán patrí proteolytickým enzýmom (enzýmom štiepiacim bielkoviny), ktoré má každý z nás vo svojom tele. Pôsobia proti opuchom a usmerňujú priebeh zápalu tak, aby prebehol čo najúčelnejšie a najrýchlejšie. V niektorých stresových situáciách, ku ktorým patria tiež operačné zákroky vrátane zákrokov stomatológa, je vhodné ich podporiť dodaním enzýmov zvonka prostredníctvom liekov systémovej enzymoterapie. Najznámejším z nich je Wobenzym.

Účinná pomoc po stomatologických zákrokoch

Enzýmy vo Wobenzyme obmedzujú vznik opuchov a urýchľujú ich vstrebávanie, skracujú dobu hojenia, zmierňujú bolesť a posilňujú oslabenú imunitu. Wobenzym tiež znižuje výskyt pooperačných komplikácií, ako je hnisanie rany a pod. Pri bakteriálnych zápaloch nenahradzuje liečbu antibiotikami, ale pri súčasnom podávaní s antibiotikami podporuje ich prienik do tkanív a zlepšuje tak efekt liečby.

Wobenzym pomáha v týchto stomatologických indikáciách

zápaly v dutine ústnejpooperačné stavyiné
(akútne, chronické alebo opakujúce sa):
• paradentózy
• zápaly sliznice dutiny ústnej
• aftózna stomatitída
• abscesy a iné
• extrakcie zubov múdrosti
• resekcia koreňového
hrotu zuba
• zavedenie zubných
implantátov a iné
stomatochirurgické
zákroky
• ochorenie čeľustného kĺbu
• lymfedémy v oblasti krku a hlavy
• poúrazové stavy
• zápalové komplikácie
po ožarovaní

Ako pomáha?

  • zmenšuje opuchy a bráni ich vzniku
    – tým zmierňuje bolesť
  • urýchľuje vstrebávanie krvných podliatin a výronov
  • obmedzuje vznik poúrazových a pooperačných komplikácií
  • znižuje riziko chronického zápalu
  • výrazne skracuje dobu liečenia

Prečo pomáha?

  • pôsobí proti opuchom a priaznivo ovplyvňuje priebeh zápalu

Potvrdené klinickými štúdiami

V klinickej štúdii, ktorá bola prevedená v Rakúsku vo Viedni, bolo 80 pacientom odstránený z dolnej čeľuste neprerezaný zub múdrosti. Pacienti začali užívať Wobenzym už 2 dni pred operačným výkonom a pokračovali v užívaní do siedmeho dňa po operácii. Takmer v deväťdesiatich percentách prípadov bola táto podporná liečba úspešná. Už od prvého dňa po operácii boli u nich znížené všetky sprievodné komplikácie – zdurenia, hematómy, opuchy prestupujúce na jazyk, problémy s prehĺtaním. Takisto laboratórne výsledky potvrdili výrazne rýchlejší ústup zápalu v porovnaní s kontrolnou skupinou pacientov, ktorý Wobenzym nedostávali.

Rovnako dobré výsledky boli zaznamenané aj na pracoviskách v ďalších krajinách vrátane Českej republiky. Napríklad v Prahe pacienti užívali Wobenzym po chirurgickej extrakcii zubov múdrosti, resekcii koreňového hrotu zuba a po zavedení implantátu. U všetkých pacientov bola zmiernená pooperačná bolesť, zmenšené opuchy a rany sa hojili bez komplikácií.

Spôsob užívania

Najlepší účinok dosiahneme, ak začneme užívať Wobenzym čo najskôr po zákroku v dávke 3×7 alebo 2×10 dražé denne. Liek užívať nalačno, nikdy s jedlom, najmenej dve hodiny po poslednom predchádzajúcom jedle, a po požití Wobenzymu najmenej pol hodiny nejesť. Nerozhryzené tablety výdatne zapiť najmenej 200 ml tekutiny (voda, čaj, minerálka). Nesprávne užívanie lieku znižuje jeho vstrebávanie a tým aj účinok! V prípade, že chcete užívať menší počet tabliet, môžete zakúpiť miesto Wobenzymu enzýmový liek Phlogenzym s polovičným dávkovaním.

Aké balenie kúpiť?

Na zahojenie rany po obyčajnom vytrhnutí zuba postačí jedno až dve menšie balenia Wobenzymu so 40 tabletami po cca 8 €. Po závažnejších stomatologických zákrokoch je potrebné kúpiť stredne veľké balenie s 200 tabletami. Je teda len na vás: Vyplatí sa vám táto investícia do toho, aby ste sa čo najrýchlejšie zbavili bolestivých opuchov a nabudúce vstupovali do ordinácie zubného lekára s o trochu menšími obavami?