Wobenzym

Lymfatické opuchy (lymfedém)

V súčasnej dobe je najčastejšou príčinou lymfedému odstránenie a ožarovanie lymfatických uzlín pri operáciách prsníkov (lymfedém hornej končatiny), pri operáciách v oblasti panvy (lymfedém dolnej končatiny) a v oblasti hlavy a krku (lymfedém krku a tváre). Lymfedém však tiež vzniká poškodením lymfatických ciev a uzlín opakovanými zápalmi (zápaly žíl a pod.).

Wobenzym obnovuje priechodnosť lymfatických ciev, odstraňuje nežiaduce bielkovinové látky z medzibunkového priestoru a tlmí zápalový proces. Najviac sa osvedčuje komplexná liečba lymfedému Wobenzymom v kombinácii s rôznymi fyzioterapeutickými postupmi (bandážovanie, manuálna alebo prístrojová lymfodrenáž, špeciálne cvičenie atď.). Liečba lymfedému má začať v jeho ranom štádiu, tak má najväčšiu šancu na úspech.

Štúdia

Skupina 46 chorých s lymfedémom hornej končatiny užívala Wobenzym v dávke 3 x 7 dražé denne po dobu 4 týždňov. Potom sa dávkovanie znižovalo na udržiavaciu dávku 3 x 5 dražé po dobu 8 týždňov. U 28 chorých (70%) došlo k zlepšeniu subjektívnych ťažkostí aj objektívneho lekárskeho nálezu. Zlepšila sa hybnosť prstov, ustúpil opuch v oblasti prstov a predlaktia. Obvod najširšieho miesta predlaktia sa priemerne zmenšil o 2 cm. U jedného chorého s najvyšším štvrtým štádiom lymfedému trvajúcom niekoľko rokov, sa hybnosť prstov zlepšila natoľko, že mohol opäť hrať na klavír. Dvaja chorí udávali mierne zlepšenie hybnosti prstov, ale bez objektívne merateľného ústupu lymfedému. Len u 12 chorých (30%) k zlepšeniu nedošlo.

Dávkovanie

Liečba lymfedému Wobenzymom musí byť dlhodobá. Pred jej začatím je nutné poradiť sa s ošetrujúcim lekárom. Obvykle sa začína dávkou 2 x 10 alebo 3 x 7 dražé denne (po dobu 4 – 5 týždňov), potom sa znižuje na 3 x 5 až 3 x 3 dražé denne (najmenej 8 týždňov). Wobenzym je v indikácii lymfedém po operácii pre nádorové ochorenie čiastočne hradený poisťovňou.