Zápaly v oblasti nosa, krku a uší, horných i dolných dýchacích ciest

Tieto ochorenia sú časté predovšetkým u detí, a postupne opäť pribúdajú, ako starneme. U niektorých jedincov sa často opakujú a môžu prechádzať do chronického stavu. Najčastejšie bývajú angíny, zápaly hrtanu a nosohltanu, nádchy, zápaly vedľajších nosových dutín, priedušiek či stredného ucha. U týchto opakovaných ochorení je vhodná podporná liečba Wobenzymom. Pôsobí proti opuchu sliznice, zlepšuje odtok a transport hlienu. Pri zápaloch priedušiek vplyvom Wobenzymu dochádza k skvapalneniu hustého hlienu a k jeho lepšiemu vykašliavaniu. Wobenzym je vhodné použiť aj pri liečbe antibiotikami, pretože uľahčuje ich prienik do ťažko prístupných tkanív a zvyšuje ich účinnosť.

Štúdie

V roku 2003 bolo na 14 pracoviskách detských lekárov v Českej republike uskutočnené spätné hodnotenie výsledkov podpornej liečby Wobenzymom u detí s opakovanými zápalmi dýchacích ciest. Zahŕňalo celkom 346 detí, u ktorých liečba prebehla v rokoch 1996-2002. Štatisticky bolo porovnávané, koľkokrát dieťa ochorelo a koľkokrát muselo užívať antibiotiká v priebehu 12 mesiacov pred zahájením podpornej liečby Wobenzymom, s obdobím 12 mesiacov po zahájení tejto liečby.
V roku po zahájení podpornej liečby Wobenzymom poklesol v porovnaní s rokom pred jej zahájením priemerný počet ochorení na jedno dieťa z 5,3 na 2,2 (pokles o 58%) a počet nasadenia antibiotík u jedného dieťaťa sa v priemere znížil z 2,7 na 0,8 (pokles o 68%). Neznamená to však, že antibiotiká boli nahradené Wobenzymom. Ich spotreba sa znížila preto, lebo sa obmedzil počet a závažnosť ochorení, vyžadujúcich užívanie antibiotík.

Dávkovanie

Pri zápaloch v oblasti uší, nosa, krku, horných aj dolných dýchacích ciest sa podáva Wobenzym v dávke 3×3 až 3×5 dražé denne až do ustúpenia príznakov (na začiatku liečby dávame prednosť vyššej dávke).
Pri zápalových ochoreniach Wobenzym nenahrádza liečbu antibiotikami, ale zvyšuje jej účinnosť.