Reumatoidná artritída

Wobenzym zlepšuje pohyblivosť a zmierňuje rannú stuhnutosť

Reumatoidná artritída: príznaky

Reumatoidná artritída je ochorenie imunitného systému, ktorý z neznámych príčin začne poškodzovať vlastné tkanivá. Patrí do skupiny tzv. autoimunitných ochorení, pri ktorých dochádza k celkovej zápalovej reakcii. V prípade reumatoidnej artritídy je táto zápalová reakcia lokalizovaná najmä v drobných kĺboch prstov, niekedy aj v nohe a zápästí, ale môže postihnúť aj srdce a pľúca, kde sa tvoria reumatoidné uzlíky. Postihnuté kĺby sú opuchnuté, bolestivé a obsahujú nadmerné množstvo tekutiny.
V počiatočnom štádiu ochorenia sa bolesť kĺbov vyskytuje nielen pri pohybe, ale aj v pokoji. Najmä ráno sú kĺby stuhnuté a zvyčajne trvá viac ako hodinu, kým sa ich pohyblivosť zvýši. Pacienti tiež často pociťujú únavu, vyčerpanosť a horúčku.
Reumatoidná artritída sa často zamieňa s artrózou – úplne iným degeneratívnym ochorením. Prečítajte si viac o artróze.

Prečo vzniká reumatoidná artritída?

Reumatoidná artritída patrí do skupiny autoimunitných ochorení, pri ktorých zatiaľ neboli zistené jasné príčiny. Preto zatiaľ nie je jasné, prečo imunitný systém nedokáže rozlíšiť vlastné bunky od patogénov a začne napádať zdravé tkanivá. V súčasnosti sa diskutuje najmä o genetických vplyvoch, faktoroch životného prostredia a mikrobiálnej nerovnováhe v tele.

Ako liečiť reumatoidnú artritídu

V posledných rokoch sa v liečbe reumatoidnej artritídy dosiahol značný pokrok vďaka objavu a zavedeniu takzvanej biologickej liečby, ktorá pôsobí priamo na imunitný systém a zabraňuje mu útočiť na vlastné telo prostredníctvom zápalu. Ďalšia línia liečby sa zameriava na zmiernenie príznakov a zlepšenie pohyblivosti. Neoddeliteľnou súčasťou liečby reumatoidnej artritídy je preto rehabilitácia a fyzikálna terapia, ktoré sú zamerané práve na zvýšenie pohyblivosti postihnutých kĺbov. Liečbu môžu dopĺňať symptomatické analgetické lieky na zmiernenie bolesti kĺbov.

žena so psom hrajúca na klavíri

Wobenzym zlepšuje pohyblivosť kĺbov a zmierňuje bolesť

Podávanie systémového enzýmoterapeutického lieku Wobenzym sa ukázalo ako účinné v rámci komplexnej liečby reumatoidnej artritídy. Klinické štúdie preukázali jeho schopnosť zlepšiť pohyblivosť kĺbov a zmierniť rannú stuhnutosť. Wobenzym zmierňuje bolesť v pokoji aj počas pohybu. Vďaka špeciálnej kombinácii enzýmov pozitívne ovplyvňuje aj imunitné reakcie organizmu a znižuje prejavy zápalu. Wobenzym je porovnateľne účinný ako nesteroidné antireumatiká s nízkym výskytom vedľajších účinkov.

Dávkovanie Wobenzymu pri reumatoidnej artritíde

Wobenzym je liek na vnútorné použitie. Pozorne si prečítajte poučenie o správnom používaní lieku obsiahnuté v písomnej informácii pre používateľa lieku, ktorá je pribalená k lieku.